top of page

Zaburzenia odżywiania.

 

Jednostki chorobowe charakteryzujące się zaburzeniem łaknienia na podłożu psychicznym. 

Chorzy na zaburzenia odżywiania często cierpią również na depresję, dokonują innych działań autodestrukcyjnych (np. samookaleczenie) lub są uzależnieni od innych środków np. alkohol, narkotyki, czy czynności np.seks (podwójne rozpoznanie).

Anoreksja - jadłowstręt psychiczny

 

Zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej przez osobę chorą. Obraz własnego ciała jest zaburzony; występują objawy lęku związanego z przekonaniem o nieestetycznym wyglądzie lub budowie ciała (dysmorfofobii). Lęk przybiera postać uporczywej idei nadwartościowej, w związku z czym chory wyznacza sobie niski limit wagi. Największe zagrożenie zachorowaniem dotyczy wieku między 14 a 18 rokiem życia.

 

Anoreksję cechuje szybko postępujące wyniszczenie organizmu, które pozostawia często już nieodwracalne zmiany. Nieleczona prowadzi do śmierci w około 10% przypadków. W 75% przypadków rozpoczyna się przed 25 rokiem życia.

 

Dowiedz się więcej o tym zaburzeniu na naszej stronie tematycznej: www.anoreksja.net.pl

Bulimia - żarłoczność psychiczna

 

Zaburzenie odżywiania charakteryzujące się napadami objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne. Do najczęstszych zachowań należą: wywoływanie wymiotów, głodówki, użycie diuretyków (leki moczopędne), środków przeczyszczających, wykonywanie lewatyw, nadmierne ćwiczenia fizyczne.

Bulimia bardzo często dotyka osoby, które nie akceptują swojego wyglądu, wagi, nie czują się dobrze w swoim ciele i pragną za wszelką cenę polepszyć swoje samopoczucie. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pracującego nad uściśleniem kryteriów rozpoznawania bulimii, występuje ona od 4 do 6 razy częściej niż anoreksja.

 

Dowiedz się więcej o tym zaburzeniu na naszej stronie tematycznej: 

www.bulimia.info.pl

Ortoreksja
 
Patologiczna obsesja na punkcie spożywania zdrowej żywności.Osoby dotknięte ortoreksją unikają spożywania określonych pokarmów, czasami również określonych sposobów obróbki żywności (np. gotowania, smażenia), ponieważ uważają, że są one szkodliwe dla zdrowia.
 
Codzienna aktywność osoby chorej na ortoreksję zostaje zdominowana przez czasochłonne planowanie, kupowanie oraz przygotowywanie posiłków. Odstępstwo od ustalonych zasad dietetycznych skutkuje pojawieniem się poczucia winy oraz lęku. W skrajnych wypadkach ortoreksja prowadzi do zaburzeń funkcjonowania w społeczeństwie oraz niedożywienia.

 

ul. Kościelna 9,

55-010 Radwanice k. Wrocławia 

 

telefon zaufania     48 713 645 023

rejestracja     48 713 643 324

 

  kontakt z biurem     biuro@cpp.info.pl

 

 

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • Instagram Clean

© 2014 created by m.lee

Michał Lipnicki

m.lipnicki@icloud.com

bottom of page